מהי חבילת אופיס

חבילת אופיס היא חבילת תוכנות משרדיות של חברת מיקרוסופט שיצאה לאור בשנת 1993.
חלק מהתוכנות שבתוך החבילה היו קיימות עוד לפני שנת ההשקה אבל עם ההשקה אוגדו התוכנות לחבילה אחת.

החבילה מכילה מספר תוכנות שכל אחת מהן מיועדת למשימות נפוצות במשרדים, ארגונים, אקדמיה ומשתמשים פרטים.

התוכנות כלולות בחבילות שונות, כל חבילה כוללת שילובים שונים של תוכנות.
החבילות השתנו במהלך השנים, תוכנות מסוימות הוסרו תוכנות אחרות נוספו, אבל התוכנות המרכזיות שמאפיינות את חבילת אופיס נשארו לאורך כול השנים.

אופיס להורדה

התוכנות המרכזיות של אופיס לאורך השנים:

וורד (Word) – מעבד תמלילים.
אקסל (Excel) – גיליונות אלקטרונים (מהי תוכנת אקסל ?)
פאוור-פוינט (Power Point) – מצגות.

תוכנות נוספות:

אאוטלוק (Outlook) – דוא"ל, יומן, אנשי קשר, רשימות ומשימות.
וואן נוט (One Note) – מחברת דיגיטלית.
אקסס (Access) – תוכנת בסיסי נתונים ומחולל יישומים.
פבלישר (Publisher) – תוכנה ליצרית פליירים ודפים מעוצבים.

תוכנות חבילת אופיס

חבילת אופיס (Office) בדיוק כמו מערכת ההפעלה וינדוס (Windows) שייכת לחברת מיקרוסופט, אז מטבע הדברים שכל תוכנות אופיס יהיו זמינות עבור מערכת הפעלה זו.

בנוסף לאופיס עבור וינדוס, מיקרוסופט יצרו את חבילת אופיס גם עבור מחשבי מק (Mac) של חברת אפל (Apple) (אופיס למק –Office For Mac) שמכילה את רוב התוכנות של חבילת אופיס הרגילה לחלונות.
בין חבילת התוכנות של "אופיס לוינדוס" וחבילת התוכנות של "אופיס למק" ישנם הבדלים דקים, הן אינן זהות לחלוטין, ישנו ההבדל מסוים הנמצא במיקום הכפתורים ותצורת התפריטים, יחד עם זאת, כמובן, שיש תאימות מלאה בין שקובץ שנוצר באחת התוכנות של חבילת אופיס לוינדוס לזו של מק ולהיפך והקובץ יתפקד כרגיל אם הועבר בין מחשבים שונים.
התוכנות אקסס (Access) ותוכנת פבלישר (Publisher) אינם זמינות עבור חבילת אופיס למק.

אופציה נוספת (ונהדרת יש לציין) עבור משתמשי מק שלא מוכנים לוותר על האופיס הקלאסי לוינדוס, היא רכישת תוכנת פרללס (Paralles), שהיא מערכת וירטואלית שניתן להתקין על מחשבי מק, עליו ניתן להתקין מערכת הפעלה נוספת כמו "וינדוס" ועל הוינדוס מתקינים אופיס לוינדוס, התוצאה תהיה מחשב מק עם שתי מערכות הפעלה כאשר נהנים מהיתרונות שיש לכל מערכת הפעלה ובניהם חבילת אופיס הרגילה על מערכת ההפעלה וינדוס.

חבילת אופיס וכל היתר

במהלך השנים מאז תחילת הפצתה של חבילת אופיס, ביססה חבילת אופיס את מעמדה כאחת מחבילות התוכנה הנמכרות ביותר בעולם וכמקור הכנסה מהותי עבור חברת מיקרוסופט, כאשר קמות עוד ועוד מתחרות לחבילה זו של בתי תוכנה אחרים, כגון:

חבילת  iWork של חברת אפל כאשר:

Pages = Word
Numbers = Excel
Keynote = Power Point

חבילת "גוגל דוקס" שלמעשה היא לא "חבילה" אלא מסמכים שניתן לפתוח בתוך חשבון הגוגל שלך כאשר:

Google Docs = Word
Google Sheets = Excel
Google Slides = Power Point

וחבילות נוספות מבוססות קוד פתוח כמו אופן אופיס (Open Office), סטאר אופיס (Star Office) וליברה אופיס (Libre Office).

למרות התחרות שיש למיקרוסופט מהחברות השונות, עדיין ניתן לומר שאופיס היא חבילת התוכנות המשרדיות החזקה בעולם בפער גדול כאשר בשנים באחרונות ניתן לציין את ערכת המסמכים של "גוגל דוקס" שצוברת קהל משתמשים נאה.

אפשרויות עבור חבילת אופיס:

לחבילת אופיס יש וריאציות שונות לרכישה ו/או לשימוש:

 1. "רכישה חד פעמית של החבילה העדכנית/האחרונה": 
  אחת למספר שנים (בדרך כלל 3 שנים) מיקרוסופט משחררת חבילה חדשה, את החבילה האחרונה אפשר לרכוש כרכישה חד פעמית.
  אומנם רכישה חד פעמית מבטיחה לך שהמוצר יישאר שלך מבלי מגבלת זמן ותשלום נוסף, אבל יש לקחת בחשבון ששימוש ארוך במשך שנים של מוצר ישן אינו מומלץ ממספר סיבות:
  • עדכונים – חברת מיקרוסופט נותנת תמיכה לרוב מוצריה במשך 10 שנים, לאחר 10 שנים, המוצר מפסיק להתעדכן בשינויים הבלתי פוסקים שיש בעולם הטכנולוגי מה שעלול לגרום לבעיות תאימות עם רכיבים אחרים שנמצאים במחשב שכן מעודכנים.
  • אבטחה – העדר עדכונים עלול לגרום לבעיות אבטחה.
  • פונקציונליות – בדרך כלל כאשר יוצאת גרסה חדשה היא מלווה בפונקציונאליות חדשה, אשר משפרת את יכולות המשתמש להפיק דברים נוספים מהתוכנות השונות. שימוש במוצר ישן "יתקע" את המשתמש בעבר כאשר העולם עבר לשימושים מתקדמים יותר.
  • תאימות עם משתמשים אחרים – אם משתמש מקבל קובץ ממשתמש אחר שמשתמש בגרסה חדשה יותר יתכנו רכיבים שאינם יעבדו טוב או אינם יעבדו בכלל.
 1. "רכישת מנוי שימוש באופיס 365" – חבילת אופיס 365 (Office 365) היא חבילת אופיס בתשלום חודשי/שנתי קבוע, חבילה זו מתעדכנת על בסיס קבוע והמנויים יכולים להנות תמיד מהחבילה העדכנית ביותר.
  חבילת אופיס 365 מתבררת כסיפור הצלחה וארגונים רבים בוחרים לעבור לחבילה זו, עד כדי כך שלפעמים גם צצות שמועות על כך שמיקרוסופט בעתיד מתכננת לבטל את אפשרות הרכישה החד פעמית ותמכור רק את חבילת אופיס 365.
 2. "אופיס-און-ליין (office online)" – היא חבילה חינמית של מיקרוסופט לשימוש ברשת האינטרנט שלא דורשת רכישה כלשהי.
  אומנם זוהי חבילה ללא תשלום, אבל יש לקחת בחשבון שזוהי חבילה "רזה" מה שאומר שבתוכנות המכילות את החבילה אין את כל הפונקציונאליות שיש בגרסאות המלאות של החבילות שניתנות לרכישה.

גרסאות ששוחררו לחבילות אופיס במהלך השנים:

החבילות של ה 20 שנה האחרונות באופיס לוינדוס:

  • אופיס 2000
  • אופיס xp 2002
  • אופיס 2003
  • אופיס 2007
  • אופיס 2010
  • אופיס 2013
  • אופיס 2016
  • אופיס 2019

החבילות של ה 20 שנה האחרונות באופיס למק:

  • אופיס 2001
  • אופיס 2004
  • אופיס 2008
  • אופיס 2011
  • אופיס 2016
  • אופיס 2019

חבילת אופיס ושפת התכנות VBA:

אחד הדברים שגרמו להצלחה של חבילת אופיס היא היכולת לשלב את שפת התכנות VBA (מאחורי הקלעים), שפת VBA היא שפת תכנות מאוד עוצמתית שיכולה לעשות כמעט כל דבר (בהנחה שאתם יודעים לתכנת כמובן) אוטומציה לחישובים מורכבים, חיבורים למסדי נתונים, בניית טפסים, אינטגרציה עם תוכנות אחרות וכו'.

אבל גם אם אתם לא מתכנתים תמיד אפשר להשתמש בשורותיו של מתכנת VBA שיבצע עבורכם את המשימות השונות או לחלופין ללמוד איך לפחות מקליטים מאקרו שיכול לעזור להפוך פעולות שגרתיות לאוטומטיות.

דילוג לתוכן